LØBSPROGRAM

BEMÆRK DETTE ER 2021 LØBSPROGRAMMET - 2022 vil offentliggøres her tættere på løbet!

LØBSPROGRAM – 2021

FREDAG

17:0017:20Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – træning(20 min.)
17:3018:00PURE ETCR – Free Practice(30 min.)
18:0018:05PURE ETCR – Practice Start(5 min.)
18:1518:35Klasse C – Historiske biler op til 1971 – tidtagning(20 min.)
18:4519:05Formel Junior – tidtagning(20 min.)
19:1519:35Klasse L – Legends Car Cup – tidtagning(20 min.)
19:4520:05Klasse E – Historiske biler op til 1990 – tidtagning(20 min.)
20:1520:35Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – træning(20 min.)
20:4521:05Klasse T- TCR – træning(20 min.)
21:1521:45PURE ETCR – Free Practice(30 min.)
21:4521:50PURE ETCR – Practice Start( 5 min.)

LØBSPROGRAM – 2021

LØRDAG

08:00 08:12 PURE ETCR – Round 1 – Battle 1 – Pool A (12 min.)
08:15 08:27 PURE ETCR – Round 1 – Battle 2 – Pool A (12 min.)
08:35 08:55 Klasse T- TCR – træning (20 min.)
09:05 09:20 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – tidtagning (15 min.)
09:30 09:45 Opvisning med driftbiler (15 min.)
09:55 10:10 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – tidtagning (15 min.)
10:20 10:32 PURE ETCR – Round 1 – Battle 1 – Pool B (12 min.)
10:35 10:47 PURE ETCR – Round 1 – Battle 2 – Pool B (12 min.)
10:55 11:10 Klasse T- TCR – tidtagning (15 min.)
11:20 11:30 Frivillige velkomst (10 min.)
11:31 11:41 Officiel åbning af Copenhagen Historic Grand Prix 2021 (10 min.)
11:51 12:08 Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
12:18 12:35 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Heat 1 – AM (14 min. + 1 omg.)
12:35 12:45 Opvisningsshow med historiske biler (10 min.)
12:45 13:02 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Heat 1 – PRO (14 min. + 1 omg.)
13:10   14:00 Race for Riget donationsløb (50 min.)
14:10   14:22 PURE ETCR – Round 2 – Battle 1 – Pool A (12 min.)
14:25   14:37 PURE ETCR – Round 2 – Battle 2 – Pool A (12 min.)
14:40   14:52 PURE ETCR – Round 2 – Battle 3 – Pool A (12 min.)
15:02   15:19 Klasse L – Legends Car Cup – Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
15:31   15:48 Formel Junior- Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
15:58   16:15 Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
16:25   16:42 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
16:55   17:12 Klasse T- TCR – Heat 1 (15 min. + 1 omg.)
17:25   17:37 PURE ETCR – Round 2 – Battle 1 – Pool B (12 min.)
17:40   17:52 PURE ETCR – Round 2 – Battle 2 – Pool B (12 min.)
17:55   18:07 PURE ETCR – Round 2 – Battle 3 – Pool B (12 min.)

LØBSPROGRAM – 2021

Søndag

08:3008:50PURE ETCR – Round 3 – Time trial – Pool A(20 min.)
08:5809:15Klasse T- TCR – Heat 2(15 min. + 1 omg.)
09:2509:42Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Heat 2(15 min. + 1 omg.)
09:5010:10PURE ETCR – Round 3 – Time trial – Pool B(20 min.)
10:1810:35Klasse L – Legends Car Cup – Heat 2(15 min. + 1 omg.)
10:4311:00Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Heat 2(15 min. + 1 omg.)
11:0812:08Race for Riget donationsløb(60 min.)
12:1712:25PURE ETCR – Round 4 – Grid formation( 08 min.)
12:2512:45PURE ETCR – Round 4 – Finale – Pool A(20 min.)
12:5213:07Opvisning med driftbiler(15 min.)
13:1213:29Formel Junior – Finale(15 min. + 1 omg.)
13:3913:56Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 2(15 min. + 1 omg.)
14:0614:23Klasse L – Legends Car Cup – Finale(15 min. + 1 omg.)
14:3314:50Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Finale(15 min. + 1 omg.)
15:0015:17Klasse T- TCR – Finale(15 min. + 1 omg.)
15:2215:30PURE ETCR – Round 4 – Grid formation( 08 min.)
15:3015:50PURE ETCR – Round 4 – Finale – Pool B(20 min.)
16:0016:17Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Finale – AM(14 min. + 1 omg.)
16:1716:27Opvisningsshow med historiske biler(10 min.)
16:2716:44Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Finale – PRO(14 min. + 1 omg.)
16:5417:11Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Finale(15 min. + 1 omg.)
17:2117:38Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Finale(15 min. + 1 omg.)