RACE PROGRAM

2022 RACE PROGRAM

THE RACE PROGRAM FOR 2023 HAS NOT YET BEEN PUBLISHED. BELOW YOU'LL FIND THE 2022 SCHEDULE HERE.

RACE PROGRAM – 2022

FRIDAY

18:00 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – træning (20 min)
18:30 Klasse T- TCR – træning 1 (20 min)
19:00 Klasse C – Historiske biler op til 1971 – tidtagning (20 min)
19:30 Formel Junior – tidtagning (20 min)
20:00 Klasse L – Legends Car Cup – træning (20 min)
20:30 Klasse E – Historiske biler op til 1990 – tidtagning (20 min)
21:00 Klasse Y – Youngtimer – Tidtagning (20 min)
21:30 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – træning (20 min)

RACE PROGRAM – 2022

SATURDAY

08:30 Klasse T- TCR – træning 2 20 min
09:00 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – tidtagning 15 min
09:25 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – tidtagning 15 min
09:50 Klasse L – Legends Car Cup – Tidtagning 20 min
10:20 Klasse Y – Youngtimer- Heat 1 15 min + 1 omgang
10:50 Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 1 15 min + 1 omgang
11:20 Klasse T- TCR – tidtagning 15 min
11:45 Frivillige velkomst 10 min
11:55 Officiel åbning af Copenhagen Historic Grand Prix 2022 10 min
12:05 Copenhagen Historic Autoshow 20 min
12:30 Race for Riget donationsløb 60 min
13:40 Klasse L – Legends Car Cup – Heat 1 15 min + 1 omgang
14:10 Opvisning med driftbiler 15 min
14:35 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Heat 1 – AM 14 min + 1 omgang
15:05 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Heat 1 – PRO 14 min + 1 omgang
15:35 Formel Junior- Heat 1 15 min + 1 omgang
16:05 Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Heat 1 15 min + 1 omgang
16:35 Klasse T- TCR – Heat 1 15 min + 1 omgang
17:10 Opvisningsløb med historiske biler 15 min
17:35 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Heat 1 15 min + 1omgang

RACE PROGRAM – 2022

SUNDAY

08:30 Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 2 15 min + 1 lap
09:05 Klasse L – Legends Car Cup – Heat 2 15 min + 1 lap
09:35 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Heat 2 15 min + 1 lap
10:05 Klasse Y – Youngtimer – Heat 2 15 min + 1 lap
10:35 Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Heat 2 15 min + 1 lap
11:05 Klasse T- TCR – Heat 2 15 min + 1 lap
11:40 Copenhagen Historic Autoshow 20 min
12:10 Race for Riget charity race 60 min
13:20 Formel Junior – Final 15 min + 1 lap
13:50 Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Final 15 min + 1 lap
14:20 Klasse L – Legends Car Cup – Final 15 min + 1 lap
14:50 Klasse T- TCR – Final 15 min + 1 lap
15:25 Exhibition race with historic cars 15 min + 1 lap
15:50 Klasse Y – Youngtimer – Final 15 min + 1 lap
16:20 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Finale – AM 14 min + 1 lap
16:50 Klasse G – Royal Pro/AM 65 Touring Cars – Final – PRO 14 min + 1 lap
17:20 Exhibition race with drift cars 15 min
17:45 Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Final 15 min + 1 lap
18:15 Klasse B – Historiske biler op til 1965 (TC, GT, GTS) – Final 15 min + 1 lap