RACE PROGRAM

2024 RACE PROGRAM

BELOW YOU WILL FIND THE 2024 SCHEDULE, when it is published.

PRELIMINARY  RACE PROGRAM – 2024

FRIDAY August 2

START

RACE

LENGTH

17:00
Formel Junior – Træning
15 min

Race

Formel Junior – Træning

Start

17:00

Length

15 min
17:25
Klasse Y – Youngtimer – Tidtagning
15 min

Race

Klasse Y – Youngtimer – Tidtagning

Start

17:25

Length

15 min
17:50
Klasse L – Legends – Træning
20 min

Race

Klasse L – Legends – Træning

Start

17:50

Length

20 min
18:20
Klasse M – Tourenwagen Legenden – Tidtagning
20 min

Race

Klasse M – Tourenwagen Legenden – Tidtagning

Start

18:20

Length

20 min
18:50
Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Tidtagning
20 min

Race

Klasse C – Historiske biler op til 1971 – Tidtagning

Start

18:50

Length

20 min
19:20
Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Tidtagning
20 min

Race

Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Tidtagning

Start

19:20

Length

20 min
19:50
Klasse G – SixtyFivers – Træning
20 min

Race

Klasse G – SixtyFivers – Træning

Start

19:50

Length

20 min

PRELIMINARY  RACE PROGRAM – 2024

SATURDAY August 3

START

RACE

LENGTH

9:00
Klasse L – Legends – Tidtagning
15 min

Race

Klasse L – Legends – Tidtagning

Start

9:00

Length

15 min
9:25
Klasse G – SixtyFivers – Tidtagning
15 min

Race

Klasse G – SixtyFivers – Tidtagning

Start

9:25

Length

15 min
9:50
Klasse F – Formel Junior – Tidtagning
20 min

Race

Klasse F – Formel Junior – Tidtagning

Start

9:50

Length

20 min
10:20
Klasse M – Tourenwagen Legenden – Heat 1
30 min + 1 omgang

Race

Klasse M – Tourenwagen Legenden – Heat 1

Start

10:20

Length

30 min + 1 omgang
11:05
Officiel åbning af Copenhagen Historic Grand Prix 2024
10 min

Race

Officiel åbning af Copenhagen Historic Grand Prix 2024

Start

11:05

Length

10 min
11:15
Opvisning/ShowOnWheels
20 min

Race

Opvisning/ShowOnWheels

Start

11:15

Length

20 min
11:50
Race for Riget donationsløb
60 min

Race

Race for Riget donationsløb

Start

11:50

Length

60 min
13.05
Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 1

Start

13.05

Length

15 min + 1 omgang
13:35
Klasse C/D – Historiske biler op til 1971 – Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Klasse C/D – Historiske biler op til 1971 – Heat 1

Start

13:35

Length

15 min + 1 omgang
14.05
Formel Junior- Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Formel Junior- Heat 1

Start

14.05

Length

15 min + 1 omgang
14:35
Historisk opvisning
10 min

Race

Historisk opvisning

Start

14:35

Length

10 min
14:55
Klasse Y – Youngtimer- Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Klasse Y – Youngtimer- Heat 1

Start

14:55

Length

15 min + 1 omgang
15:25
Klasse L – Legends – Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Klasse L – Legends – Heat 1

Start

15:25

Length

15 min + 1 omgang
15:55
Klasse G – SixtyFivers – Heat 1
15 min + 1 omgang

Race

Klasse G – SixtyFivers – Heat 1

Start

15:55

Length

15 min + 1 omgang
16:25
Klasse M – Tourenwagen Legenden – Heat 2
30 min + 1 omgang

Race

Klasse M – Tourenwagen Legenden – Heat 2

Start

16:25

Length

30 min + 1 omgang

PRELIMINARY  RACE PROGRAM – 2024

SUNDAY August 4

START

RACE

LENGTH

9:00
Klasse E – Historiske biler op til 1971 – Heat 2
15 min + 1 omgang

Race

Klasse E – Historiske biler op til 1971 – Heat 2

Start

9:00

Length

15 min + 1 omgang
9:30
Klasse G – SixtyFivers – Heat 2
15 min + 1 omgang

Race

Klasse G – SixtyFivers – Heat 2

Start

9:30

Length

15 min + 1 omgang
10:00
Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 2
15 min + 1 omgang

Race

Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Heat 2

Start

10:00

Length

15 min + 1 omgang
10:30
Opvisning/ShowOnWheels
20 min

Race

Opvisning/ShowOnWheels

Start

10:30

Length

20 min
11:00
Frivillige hyldest
20 min

Race

Frivillige hyldest

Start

11:00

Length

20 min
11:30
Klasse Y – Youngtimer – Heat 2
15 min + 1 omgang

Race

Klasse Y – Youngtimer – Heat 2

Start

11:30

Length

15 min + 1 omgang
12:00
Race for Riget donationsløb
60 min

Race

Race for Riget donationsløb

Start

12:00

Length

60 min
13:15
Formel Junior – Finale
20 min

Race

Formel Junior – Finale

Start

13:15

Length

20 min
13:50
Klasse L – Legends – Heat 2
15 min + 1 omgang

Race

Klasse L – Legends – Heat 2

Start

13:50

Length

15 min + 1 omgang
14:20
Klasse M – Tourenwagen Legenden – Finale Heat
30 min + 1 omgang

Race

Klasse M – Tourenwagen Legenden – Finale Heat

Start

14:20

Length

30 min + 1 omgang
15:05
Historisk opvisning
10 min

Race

Historisk opvisning

Start

15:05

Length

10 min
15:25
Klasse G – SixtyFivers – Finale
15 min + 1 omgang

Race

Klasse G – SixtyFivers – Finale

Start

15:25

Length

15 min + 1 omgang
15:55
Klasse Y – Youngtimer – Finale
15 min + 1 omgang

Race

Klasse Y – Youngtimer – Finale

Start

15:55

Length

15 min + 1 omgang
16:25
Klasse L – Legends – Finale
15 min + 1 omgang

Race

Klasse L – Legends – Finale

Start

16:25

Length

15 min + 1 omgang
16:55
Klasse C/D – Historiske biler op til 1971 – Finale
15 min + 1 omgang

Race

Klasse C/D – Historiske biler op til 1971 – Finale

Start

16:55

Length

15 min + 1 omgang
17:25
Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Finale
15 min + 1 omgang

Race

Klasse E – Historiske biler op til 1990 – Finale

Start

17:25

Length

15 min + 1 omgang